wtorek, 6 stycznia 2015

Zobacz jak brudne są… pieniądze!

Choć mówi się, że pieniądze nie śmierdzą, to żyje na nich mnóstwo bakterii, w tym chorobotwórczych.


Banknoty i monety są najczęściej przekazywanymi przedmiotami z „rąk do rąk”. Dzięki temu, że trzyma je w rękach wiele osób, zbierają na sobie mnóstwo zanieczyszczeń, a co za tym idzie, chorobotwórczych wirusów i bakterii.
Z raportu z badań  przeprowadzonych przez Markę Detoll i Centrum Zdrowia Dziecka pt. „Higiena rąk i otoczenia Polaków” wynika, że na pieniądzach i bankomatach żyje mnóstwo zróżnicowanych drobnoustrojów. Są to przede wszystkim bakterie skórne, środowiskowe oraz bakterie flory kałowej. Tych ostatnich najwięcej jest na banknotach, które stosunkowo najczęściej wędrują  z rąk do rąk.

raport marki Dettol i Centrum Zdrowia Dziecka


Większość z tych drobnoustrojów nie jest niebezpieczna dla człowieka, ale trzy spośród wymienionych grup mogą mieć potencjalne działanie chorobotwórcze:

Enterococcus spp - czyli enterokoki, bakterie wchodzące w skład naturalnej flory jelitowej, odpowiadają na większość zakażeń szpitalnych, wywołując u pacjentów zakażenia układu moczowego, zakażenia ran, a nawet sepsę ! Poza szpitalami mogą odpowiadać za zakażenia układu moczowego oraz infekcyjne zapalenie wsierdzia serca. Są szczególnie niebezpieczne biorąc pod uwagę ich liczbę na pieniądzach i bankomatach !

Escherichia colibakterie wchodzące w skład flory jelitowej człowieka i w tym środowisku nie są niebezpieczne, ale przeniesienie ich na inne układy może wywołać poważne choroby, w tym zakażenie układu moczowego, zapalenie opon mózgowych u noworodków, zatrucia pokarmowe, zapalenie otrzewnej oraz sepsę.

Enterobacter sppzdecydowana większość enterobakterii to organizmy neutralne dla człowieka, niechorobotwórcze - jednak tylko, gdy żyją w jelitach człowieka. Niektóre gatunki enterobakterii, kiedy zostaną przeniesione na skórę lub  do gardła, mogą wywoływać szereg chorób. Enterobakterie atakują zwykle organizmy już chore lub osłabione. Mogą być przyczyną zatruć i innych chorób układu pokarmowego. Do tej grupy bakterii należy między innymi salmonella.





Pamiętajcie, aby po każdym skorzystaniu z bankomatu i powrocie z zakupów MYĆ RĘCE!


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz