poniedziałek, 6 kwietnia 2015

Oszczędzajmy wodę

Witajcie.
Jak minęły Wam święta? Lany Poniedziałek był  mokry? Mamy nadzieję, że tak :). Jednakże święta, święta i po świętach. Dlatego po dniu, w którym wody nie oszczędzamy, przyszedł czas na wskazówki "Co zrobić żeby wody nie marnować?". Tylko nie wpadnijcie na pomysł nie mycia rąk! Mamy dla Was lepsze rozwiązania.

W DOMU:
  1. Nigdy nie wylewaj niepotrzebnie wody, kiedy można ją użyć np.: do podlewania kwiatów, ogrodu, czy sprzątania
  2. Unikaj zbędnego spłukiwania toalety. Chusteczki, owady i inne tego typu śmieci wynieś raczej do kosza na odpadki, niż do toalety.
  3. Bierz szybki prysznic. Zastąp natrysk wersją oszczędnościową, z małym strumieniem.
  4. Do kąpieli napełniaj wannę w 1/3, a przedtem zatkaj odpływ korkiem. Początkowy napływ zimnej wody może być ogrzany przez dodatnie później gorącej.
  5. Zakręcaj kran, kiedy myjesz zęby, golisz się lub myjesz twarz.
  6. Używaj zmywarki i pralki tylko wtedy, gdy są pełne lub ustaw program oszczędnościowy, zużywający wodę w ilości adekwatnej do wielkości załadunku.
  7. Kiedy zmywasz naczynia ręcznie napełnij jedną komorę zlewu, a następnie spłukuj szybko pod niewielkim strumieniem bieżącej wody.
  8. Nie używaj bieżącej wody do rozmrażania mięsa lub mrożonek. Odmrażaj jedzenie przez noc w lodówce lub mikrofalówce.
  9. Rozważ zainstalowanie natychmiastowego podgrzewacza wody do kuchni, aby nie odkręcać wody, czekając na jej podgrzanie.
  10. Zaizoluj rury. Będziesz miał szybciej ciepłą wodę i unikniesz jej marnowania, kiedy się podgrzewa.
  11. Dostosowując temperaturę ciepłej wody, zamiast zwiększać strumień spróbuj go zmniejszać.
  12. Przy wymianie starego wc na nowy, pomyśl nad zainstalowaniem spłuczki z przyciskiem regulującym ilość spłukiwanej wody.
  13. Zamontuj baterie jednouchwytowe. Regulacja temperatury za pomocą dwóch kurków to strata czasu i wody. Kran jednouchwytowy reguluję temperaturę natychmiast.
W OGRODZIE I NA PODJEŹDZIE:
  1. Trawnik podlewaj oszczędnie. Ogólną regułą jest to, że trawa potrzebuje podlewania latem co 5 - 7 dni. Obfity deszcz eliminuje konieczność podlewania nawet do 2 tygodni.
  2. Podlewaj trawniki wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, kiedy temperatura i prędkość wiatru są najniższe. To redukuje straty wynikłe na skutek parowania.
  3. Nie mocz ulicy, podjazdu i chodnika. Ustaw zraszacz tak, aby podlewać tylko trawnik i kwiaty, a nie miejsca wybetonowane.
  4. Używaj najbardziej ekonomicznego zraszacza.
  5. Unikaj zbyt dużej ilości nawozów, gdyż zwiększają one zapotrzebowanie trawy na wodę. Stosuj te, które zawierają wolno uwalniające się nierozpuszczalne w wodzie formy azotu.
  6. Okrywaj ziemię korą dla zachowania wilgotności, a dodatkowo możemy kontrolować chwasty, które konkurują z roślinami o wodę.
  7. Niektóre trawy, skalniaki, krzewy i drzewa nie potrzebują zbyt częstego podlewania i zazwyczaj mogą przetrwać okresy suszy bez podlewania. Grupuj razem rośliny o podobnym zapotrzebowaniu na wodę.
  8. Nie myj wężem wjazdu czy chodnika - używaj szczotki i wiadra z wodą, co zaoszczędzi setki litrów wody.
  9. Wyposaż swój wąż w zamykaną końcówkę, która pozwala regulować strumień wody. Kiedy skończysz zakręć kran, aby uniknąć przecieków.
  10. Nie zostawiaj węża i zraszacza bez obsługi. Używaj kuchennego zegara, aby przypominać sobie o wyłączeniu podlewania trawnika.
  11. Unikaj instalacji fontann, jeśli nie mają zamkniętego obiegu wody. Sprawdź gdzie będą najmniejsze straty wody spowodowane parowaniem i wiatrem.
  12. Sprawdzaj regularnie połączenia i zawory w wężu.
  13. Myj samochód w myjni, która stosuje recykling wody, a jeśli wykonujesz to na swojej posesji - wykorzystaj wiadro z wodą i gąbkę zamiast bieżącej wody z węża.
  14. Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, zastanów się nad założeniem zbiornika na wodę deszczową. Z powodzeniem można ją wykorzystywać do podlewania ogródka.

Przydadzą się? 

Źródło: aquanet.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz