piątek, 31 października 2014

Popularne gesty nie wszędzie znaczą to samo

Victoria to nie zawsze znak zwycięstwa, a figa z makiem może symbolizować szczęście. 


Chyba każdy z nas lubi podróże. Kiedy wybieramy się w te dalsze, wcześniej warto sprawdzić, czy obowiązująca u nas mowa ciała ma takie samo znaczenie komunikacyjne w odwiedzanym przez nas miejscu. W przeciwnym wypadku może okazać się, że według nas przyjazny gest właśnie kogoś bardzo obraził.



 

Uniesiony kciuk

Polska, USA: wszystko jest w jak najlepszym porządku, jest dobrze, jakiś sukces
Bliski Wschód i Południowa Europa, w szczególności Iran, Grecja, Sardynia: wymowa bardzo wulgarna, rodzaj stosunku płciowego
Francja, Austria, Niemcy: cyfra 1
ciekawostka: w języku nurków jest to znak, który komunikuje chęć wyjścia z wody

czwartek, 30 października 2014

Na pomoc suchym dłoniom

Częste mycie rąk, środki chemiczne, warunki klimatyczne – to główne czynniki powodujące, że skóra naszych dłoni staje się przesuszona. Jak należy dbać, aby nasze dłonie były piękne i dobrze nawilżone każdego dnia?

 

Photo credit: frangrid / foter /  CC BY-NC-ND

wtorek, 28 października 2014

(Nie)bezpieczna komunikacja miejska

Jesień to okres, kiedy nasz organizm jest szczególnie narażony na atak różnych wirusów, gryp czy przeziębień. Szczególną ostrożność należy zachować, gdy znajdujemy się w dużym skupisku ludzi. Większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, ile zarazków kryje się w komunikacji miejskiej.


Photo Credit: didbygraham / Foter / CC BY

W dużych miastach każdego dnia z komunikacji miejskiej może  korzystać nawet kilkaset tysięcy osób. Największe nagromadzenie bakterii znajduje się na dotykanych przez wszystkich poręczach. To tam mogą gromadzić się groźne bakterie takie jak E. coli czy salmonelli. To one odpowiedzialne są za rozwój choroby brudnych rąk.
Inne miejsca, na których czyhają na nas szkodliwe bakterie i wirusy to:
siedzenia – każdego dnia na tym samym miejscu siadają tysiące ludzi; ciepłe oparcia foteli w komunikacji miejskiej może być skupiskiem wszy oraz pcheł, które potrafią przeżyć w takim miejscu nawet kilka dni!
podłoga – to miejsce, na którym osiedlają się m.in. glisty czy tasiemce; te pasożyty najczęściej przenoszone są przez zwierzęta, ale także mogą znajdować się na naszych butach, gdy spacerowaliśmy po trawniku, na którym często załatwiają się zwierzęta;
powietrze – niejednokrotnie znajdowaliśmy się w przedziale lub wagonie z ludźmi, którzy kaszlą, kichają, wycierają nos w chusteczkę; to w powietrzu gromadzą się wirusy wywołujące grypę i inne infekcje dróg oddechowych;

Co robić?
Aby w jakimś stopniu ustrzec się przed atakiem groźnych bakterii, należy po każdym skorzystaniu z komunikacji miejskiej dokładnie umyć ręce. Jeśli nie mamy możliwości, aby to zrobić, konieczne jest noszenie ze sobą chusteczek antybakteryjnych, które oczyszczają powierzchnię dłoni oraz mają działanie bakteriobójcze.
Nie zapominajmy o korzystaniu z chusteczek higienicznych, zwłaszcza podczas kataru czy kichania. Zawsze należy zakrywać nos chusteczką, aby bakterie i wirusy nie roznosiły się w powietrzu.


Jeśli zachowamy podstawowe zasady higieny, zminimalizujemy ryzyko przenoszenia się na nas szkodliwych zarazków podczas jazdy w komunikacji miejskiej.  Szczególne ważne jest dokładne mycie rąk, gdyż to one przenoszą najwięcej bakterii. Do tego zachęca nasza kampania Cała Polska Myje Ręce, którą znajdziecie na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTubie czy Pintereście.

poniedziałek, 27 października 2014

Czyste dłonie w każdej sytuacji


Photo credit: Rob124 / Foter  / CC BY

W podróży trudno jest zadbać o czystość swoich rąk. Związane jest to przede wszystkim z utrudnionym dostępem do bieżącej wody i mydła.


Trzeba pamiętać, że nie jest to jednak żadne usprawiedliwienie! Higiena rąk podczas podróży jest szczególnie ważna. Kiedyś  podróżujący zawsze mięli przy sobie butelkę z wodą i papierowe ręczniki. Nie trzeba jednak nikogo przekonywać, ze jest to sposób  niepraktyczny. Poza tym aby skutecznie pozbyć się zarazków z naszych dłoni nie wystarczy sama woda.

Jak więc prawidłowo zadbać o czystość naszych rak w podroży? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Wystarczy zaopatrzyć się w nawilżane chusteczki, płyn bądź żel antybakteryjny. Dostępne są one już w większości drogerii i aptekach. Wystarczy, że po skorzystaniu z publicznej toalety, wizycie w przydrożnym barze czy sklepie wmasujemy preparat w nasze dłonie i po kłopocie. Prawda, że proste? Dodatkowo preparaty te
bez problemu zmieszczą się w torebce, schowku samochodowym a nawet w kieszeni.

Żele antybakteryjne mogą być przydatne nie tylko w podróży. Nasze dłonie narażone są na kontakt z zarazkami również w kinie, restauracji, szpitalu, komunikacji miejskiej itd., dlatego zawsze warto mieć przy sobie jeden z antybakteryjnych preparatów.

niedziela, 26 października 2014

Chiromancja

Prostym i oczywistym stwierdzeniem jest, że ręce służą nam do wykonywania codziennych czynności. Oprócz tego mają jedno wyjątkowe, wręcz magiczne zastosowanie – przepowiadania przyszłości.


Nie tylko cyganki mogą powróżyć nam z ręki. Każdy z nas przy znajomości kilku podstawowych zasad może poznać przyszłość patrząc jedynie na swoje dłonie. Jak to możliwe? Wszystko dzięki tzw. chiromancji.

Wewnętrzne części naszych dłoni pokryte są siatką linii. U każdego człowieka, zupełnie tak jak linie papilarne, są one niepowtarzalne. Wszystkie z nich mają określone znaczenie. I tak wyróżniamy m.in. linie: życia (1), rozumu (2), serca (3), przeznaczenia (4), słońca (5), małżeństwa (6), zdrowia (7), mleczną drogę (8), intuicji (9).




sobota, 25 października 2014

Jak prawidłowo podać dłoń

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze, a w jego skład zdecydowanie wchodzi uścisk ręki. Nie zepsuj tego.



Photo credit: MyTudut / Foter / CC BY-NC-SA

Jest wiele rodzajów uścisków dłoni, jedni potrafią robić to lepiej, a inni gorzej. Inaczej odbierzemy osobę, która poda nam tzw. “śniętą rybę”, a inaczej kogoś kto zrobi to zdecydowanie. Jedno jest pewne, trzeba się tego nauczyć, bo podawanie dłoni towarzyszy nam codziennie i od niego sporo zależy.

czwartek, 23 października 2014

Choroby brudnych rąk

http://www.medme.pl/artykuly/choroby-brudnych-rak,3108442,1.html

Czy wiecie że...


Na naszych dłoniach jest nawet 5 milionów drobnoustrojów na każdy centymetr kwadratowy?
Wirusy i bakterie przenoszone na brudnych rękach są przyczyną wielu zakażeń, zatruć pokarmowych, przeziębień czy grypy.
Niemieccy naukowcy dowodzą, iż częste mycie rąk powoduje większą ochronę przed przeziębieniem niż łykanie witamin.

Na jakie jeszcze choroby narażamy się nie myjąc rąk?

środa, 22 października 2014

STOP! Przedmioty pełne bakterii!




Zastanawialiście się kiedyś na jakich przedmiotach znajduję się najwięcej zarazków? 

Złą sławę najczęściej przypisuję się publicznym toaletom, jednak to wcale nie one są dla nas największym zagrożeniem.  Zdaniem badaczy na naszych telefonach jest 400 razy więcej bakterii niż na sedesie
Kolejnym skupiskiem zarazków są pieniądze. Na banknotach możemy znaleźć aż tysiąc groźnych dla zdrowa mikrobów. Skoro jesteśmy już przy zakupach warto też wspomnieć o rączkach koszyków sklepowych, których codziennie dotykają setki osób.  Znajdują się na nich resztki śliny, kału oraz bakterie chorobotwórcze. 
Nie mniej lubianym przez bakterie miejscem jest kuchenna gąbka lub ściereczka do naczyń. Wilgotne środowisko stwarza idealne miejsce do rozwoju groźnych dla zdrowia zarazków. 

wtorek, 21 października 2014

Papierowy ręcznik czy suszarka do rąk?

Korzystając z publicznej toalety, często zastanawiamy się, czego użyć do osuszenia naszych rąk po ich umyciu. Jedni z nas wybierają papierowy ręcznik, inni - suszarki gorącym powietrzem. Komu należy się pochwała?


Okazuje się, że oprócz kryterium jakim jest szybkość wysuszenia rąk, należy zastanowić się bardziej nad higienicznością tej czynności. Jeśli priorytetem dla nas jest nasze zdrowie - wybierzmy papierowy ręcznik!

http://www.tork.pl/Dlaczego-Tork1/Higiena1/Rczniki-papierowe-s-bardziej-higieniczne-ni-ciepe-powietrze/

poniedziałek, 20 października 2014

Facebook również myje ręce!


Jeżeli często sprawdzacie Facebook’a- warto polubić naszą akcję: Cała Polska Myje Ręce. Dzięki temu będziecie mieli dostęp do ciekawych informacji dotyczących mycia rąk. Oto kilka z nich:

-Zdaniem badaczy z Manchesteru na naszych telefonach jest pięć razy więcej bakterii niż na desce klozetowej, podeszwie buta czy klamce.

-Mycie rąk może uratować ludzkie życie! Jak informuje UNICEF, drugą najczęstszą przyczyną śmierci dzieci poniżej 5. roku życia są choroby wynikające z nieprzestrzegania podstawowych zasad higieny, takich jak mycie rąk. 

-Każdy centymetr kwadratowy skóry człowieka może pomieścić tysiące, a nawet miliony drobnoustrojów. Na dłoniach jest ich nawet 5 milionów na każdy cm2. Obok bakterii wchodzących w skład tzw. fizjologicznej mikroflory skóry znajdują się na nich chorobotwórcze wirusy, grzyby i pasożyty. To właśnie przez dłonie najłatwiej przenoszone są rotawirusy i norowirusy, odpowiedzialne m.in. za biegunkę
.
Już wiecie dlaczego tak ważne jest mycie rąk. Warto więc nie zapominać o tej prostej czynności i dbać o własne zdrowie.

 
Wniosek jest więc prosty: MYJCIE RĘCE! :)

I oczywiście odwiedzajcie nas na Facebooku. :)

Dostępni jesteśmy również na:
-Instagramie
-Pintereście
-Youtube

Zapraszamy serdecznie! 

CAŁA POLSKA MYJE RĘCE! :)

niedziela, 19 października 2014

Dlaczego warto myć ręce?

Może to Was zszokować, ale co dziesiąta osoba wychodząc z toalety nie myje rąk, a co piąta tylko je opłukuje! Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważna jest ta czynność oraz ile bakterii kryje się na przedmiotach codziennego użytku.

Dlaczego mycie rąk jest tak ważną czynnością?
Dłonie są świetną pożywką dla bakterii, ponieważ wykonujemy nimi praktycznie wszystkie czynności oraz dotykamy nimi wszystkiego, co może przenosić drobnoustroje, np. spłuczka, deska klozetowa, telefon komórkowy, laptop, klamki, banknoty, uchwyty, poręcze i wiele innych. Te miejsca są szczególnie narażone na przenoszenie zarazków.

Mycie rąk jest ważne w każdym miejscu, w jakim się znajdujemy. Bakterie, które mamy na swoich dłoniach przenosimy w łatwy sposób na kolejne przedmioty.

Bardzo fajnie zobrazował ten problem Kuba Jankowski, którego znacie z programu ‘Matura to bzdura’, w rozmowie z Karoliną z kanału Stylizacje na YouTube. Wśród urodowych grzechów facetów znalazło się również nie mycie rąk. Zobaczcie sami jaka dyskusja się między nimi wywiązała w tym temacie. Odsyłam Was do tego filmiku, a dla leniwych podaję czas, od którego zaczynają o tym mówić (4:10).







Fajnie zobrazowali to, jak łatwo rozprzestrzeniamy bakterie, które wynosimy z toalety. Dla naszego i Waszego dobra proszę Was, pamiętajcie o myciu rąk.

sobota, 18 października 2014

Jak prawidłowo myć ręce?


"Piłat widząc, że nic nie osiąga, a wzburzenie raczej wzrasta, wziął wodę i umył ręce wobec tłumu [...]" [Mt 27, 24] Ale czy zrobił to prawidłowo?


Wycofywanie się przed podjęciem decyzji i izolowanie się od odpowiedzialności za coś, czyli umywanie rąk, to czynność jaką większość z nas zazwyczaj potrafi zrobić. Jednak jeżeli w grę wchodzi, nie tyle umywanie, co prawidłowe UMYCIE rąk- okazuje się, że sprawa nie jest taka prosta…

Jak prawidłowo myć ręce?

Niezbędne są: woda, mydło i prawidłowa instrukcja.  Wbrew pozorom nie chodzi tutaj o jak najdłuższe mycie rąk, ale o jak najdokładniejsze. 

Do mycia rąk najlepiej wykorzystywać mydło w płynie. Woda nie musi być gorąca. Ciepłą lub nawet zimną- też możemy umyć porządnie ręce. Do suszenia powinniśmy wykorzystywać papierowe ręczniki (lub zwykły ręcznik, osobny dla każdego domownika). Ręce powinno się myć minimum 20 sekund, można to robić również przez 40 do 60 sekund, w zależności od potrzeb.

A więc po kolei: 

piątek, 17 października 2014

Przed czym i po czym należy myć ręce?

http://www.pracaizdrowie.com.pl/content/view/681/45/



Mycie rąk jest najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie bakterii. Należy pamiętać, kiedy powinniśmy myć ręce oraz jakich używać do tego środków higieny.Kiedy w czasie dnia dotykamy innych osób oraz rozmaitych rzeczy - gromadzimy na swoich dłoniach zarazki. 

Chociaż nie uda nam się utrzymać dłoni w sterylności, myjmy je tak często jak tylko się da! Pomoże to ograniczeniu rozprzestrzeniania się mikrobów, wirusów i bakterii.

Pamiętaj! 

Zawsze myj ręce przed:
- Przyrządzeniem jedzenia 
- Spożyciem posiłku
- Opatrywaniem ran i skaleczeń 
- Dotykaniem chorej lub zranionej osoby
- Zakładaniem i zdejmowaniem szkieł kontaktowych
- Wejściem do szpitala

Zawsze myj ręce po:
- Przyrządzaniu jedzenia (zwłaszcza surowego)
- Korzystaniu z toalety
- Dotykaniu zwierzęcia lub jego zabawek
- Opatrzeniu ran i skaleczeń
- Wynoszeniu śmieci
- Kontakcie z ziemią
- Opuszczeniu szpitala 
- Wydmuchiwaniu nosa lub kichnięciu w dłonie
- Trzymaniu pieniędzy

 Myj ręce przede wszystkim wtedy, gdy czujesz, że po prostu są brudne!!!

czwartek, 16 października 2014

Mycie rąk po zabawie z pupilem

Światowy Dzień Mycia Rąk to nie jedyne święto obchodzone w tym miesiącu! 4 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Święto to zostało ustanowione w dzień wspomnienia św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, a cały miesiąc październik jest miesiącem dobroci dla zwierzaków.


środa, 15 października 2014

Światowy Dzień Mycia Rąk

 


Już po raz siódmy obchodzimy Światowy Dzień Mycia Rąk. Święto ustanowione przez ONZ ma uświadomić, że mycie rąk wodą i mydłem to najprostszy sposób na zdrowie. Z najnowszych danych przedstawionych przez UNICEF wynika, że każdego dnia prawie 1,5 tysiąca dzieci poniżej piątego roku życia umiera na skutek chorób biegunkowych spowodowanych brakiem dostępu do czystej wody, urządzeń sanitarnych i nieprzestrzegania zasad higieny.

Z okazji Światowego Dnia Mycia Rąk na całym świecie organizowane są specjalne pokazy i warsztaty mycia rąk. Wydarzenia te mają pomóc w promowaniu tej prostej czynności i uświadomić jak ważną rolę odgrywa ona w ochronie zdrowia i życia. A Ty umyłeś już swoje rączki? Nie zwlekaj! 



wtorek, 14 października 2014

Cała Polska myje ręce !

Dziś rusza wyjątkowa kampania Cała Polska Myje Ręce. 15 października obchodzimy Światowy Dzień Mycia Rąk i z tego powodu chcemy w sposób wyjątkowy zadbać o zdrowie wszystkich Polaków. Dlaczego? By żyło nam się lepiej i zdrowiej!

Zaglądaj do nas, a dowiesz się wielu ciekawych i zaskakujących rzeczy.

Nasza kampania to także Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest oraz YouTube.  Dołącz do nas już dziś! Obejrzyj PROMO i daj się przyciągnąć.


Od dziś, CAŁA POLSKA MYJE RĘCE!