sobota, 25 października 2014

Jak prawidłowo podać dłoń

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze, a w jego skład zdecydowanie wchodzi uścisk ręki. Nie zepsuj tego.



Photo credit: MyTudut / Foter / CC BY-NC-SA

Jest wiele rodzajów uścisków dłoni, jedni potrafią robić to lepiej, a inni gorzej. Inaczej odbierzemy osobę, która poda nam tzw. “śniętą rybę”, a inaczej kogoś kto zrobi to zdecydowanie. Jedno jest pewne, trzeba się tego nauczyć, bo podawanie dłoni towarzyszy nam codziennie i od niego sporo zależy.


Dbaj o higienę Chyba nie chcesz popełnić gafy przychodząc na rozmowę w sprawie pracy mając brudne ręce i paznokcie. Tuż przed spotkaniem koniecznie udaj się do toalety i umyj dłonie, a następnie porządnie wytrzyj je papierowym ręcznikiem. Jeżeli akurat nie ma go w łazience, użyj do tego chusteczek higienicznych. Nikt nie lubi dotykać spoconych dłoni…


Prawidłowa kolejność Może cię to zdziwi, ale w sytuacjach towarzyskich to kobieta wyciąga pierwsza rękę na przywitanie. Zupełnie inaczej ta sytuacja wygląda podczas spotkań zawodowych - osoba o wyższej hierarchii jako pierwsza wystawia dłoń.


Odpowiednia siła Zdarza się, że mężczyźni robią to za mocno, a kobiety za lekko. Nie jest łatwo dobrać odpowiednią siłę uścisku, dlatego trzeba tę umiejętność wyćwiczyć. Zbyt mocny uścisk spowoduje, że druga osoba pomyśli, że chcemy ją zdominować. Zbyt słaby, czyli tzw. “śledź” kojarzy się z ludźmi o słabym charakterze. Na pewno uścisk powinien być zdecydowany. Lżejszy dla osób starszych i mocniejszy dla szefa. 


Patrz w oczy Kontakt wzrokowy jest nieodłącznym elementem powitania, czy też pożegnania. Jeżeli sprawia ci problem to niestety musisz się przemóc. Jego brak zostanie odebrany jako lekceważenie, a tego przecież nie chcesz. Oprócz tego nie zapomnij o uśmiechu, który rozluźni napiętą atmosferę. 


Ściskać, ale jak? Potrząśnij dłonią do trzech razy, oczywiście góra-dół, a nie prawo-lewo. Nie przekraczaj magicznej granicy 3 sekund, która może wywołać u drugiej osoby dziwne uczucie. Ręką poruszaj od łokcia, w żadnym wypadku od ramienia. Powinno się udać. 

Kolorowy świat Wybierasz się do innego kraju? Świetnie, ale wcześniej poczytaj o jego kulturze i szczególnie zwróć uwagę, czy w danym regionie podaje się dłoń na przywitanie. Np. w Nigerii lub Arabii Saudyjskiej ten przyjazny gest według Polaków może zostać źle odebrany. 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz