środa, 29 października 2014

Higiena rąk w środowisku medycznym

W szpitalach bakterie przenoszone są z większą częstotliwością, niż w innych warunkach. 60-90 % personelu szpitalnego przenosi drobnoustroje przez ręce!


Photo Credit: redwolfoz / Foter/ CC BY 



Trochę historii.
W 1847 r. Ignacy Semmelweis (lekarz położnik, prekursor antyseptyki) wprowadził obowiązek dezynfekcji rąk dla studentów i lekarzy.
W 1961 r. zostały sprecyzowane pierwsze zalecenia dotyczące techniki i zasad mycia rak dla pracowników medycznych.
1995 r. dopuszczenie w szerszym stopniu alkoholu do dezynfekcji rąk personelu medycznego.
2002 r. UNICEF ustanawia 15 października Światowym Dniem Mycia Rąk.

Czyste ręce w szpitalach.
Szpitale i Ośrodki Zdrowia to miejsca, w których mycie rąk jest bardzo ważną czynnością. Pracownicy medyczni mają obowiązek dbania o higienę rąk przed kontaktem z pacjentem oraz po bezpośrednim kontakcie. Prawidłowa higiena rąk to skuteczna metoda walki z zakażeniami szpitalnymi. Ponieważ ręce są bezpośrednią i najbardziej aktywną droga przenoszenia drobnoustrojów chorobotwórczych, lekarze i pielęgniarki muszą pamiętać o prawidłowej i wystarczająco częstej higienie dłoni. Jest to tak bardzo istotne, ponieważ ta drobna czynność może zadecydować o zdrowiu a nawet życiu pacjentów.

W jaki sposób bakterie rozprzestrzeniają się w szpitalach?
- na dłoniach personelu
- na sprzęcie medycznym
- na dłoniach innych pacjentów

Działania na rzecz higieny rąk w środowisku medycznym.
Badania ankietowe dowodzą, że w ostatnim czasie dbałość o higienę rąk wśród personelu medycznego poprawia się, mają na to wpływ między innymi konferencje naukowe i programy edukacyjne.
Jedną z takich akcji była kampania z 2012r." Czyste ręce-Plus dla Ciebie"- stała się ona ciekawym sposobem na przedstawienie w środowisku medycznym wiedzy na temat antyseptyki i dezynfekcji rąk. Lekarze i pielęgniarki z całej Polski brali wówczas udział w panelach dyskusyjnych i konferencjach, aby działać na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa pacjentów w szpitalach i ograniczyć nieprawidłowe zachowania personelu medycznego w kwestii higieny rąk.

Mamy nadzieję, że w przyszłości będzie więcej takich pozytywnych działań w tym kierunku :)



1 komentarz :

  1. Higiena rąk jest bardzo ważna nie tylko w środowisku medycznym. W obecnym czasie każdy stara się uniknąć zarażenia koronawirusem, dlatego wiele firm, hoteli, sklepów czy innych miejsc użyteczności publicznej zaopatrzyło się w bezdotykowe urządzenia do dezynfekcji rąk. Takie automaty są bardzo proste w obsłudze i pozwalają na szybkie i higieniczne zdezynfekowanie rąk.

    OdpowiedzUsuń