środa, 10 grudnia 2014

Walka z bakteriami w stylu EKO

Groźne bakterie i wirusy czają się na nas nie tylko w publicznych toaletach i komunikacji miejskiej, ale także w naszym domowym zaciszu.  Podpowiadamy, jak za pomocą naturalnych środków czyścić i dezynfekować mieszkanie, nie szkodząc przy tym środowisku.


www.urzadzamy.pl



O tym, że w naszych domach jest o wiele więcej zarazków niż się spodziewamy, już pisaliśmy na naszym blogu. Pamiętajmy, że niektóre gatunki bakterii żyjące na sprzętach codziennego użytku i przenoszone na dłoniach mogą wywoływać poważne choroby, zwłaszcza, jeżeli zaniedbujemy higienę rąk!

Użycie chemicznej mieszanki sklepowych detergentów wydaje się najlepszym sposobem na usunięcie brudu i drobnoustrojów, jednak nie jest to rozwiązanie najbardziej przyjazne naturalnemu środowisku. Jak zatem walczyć z bakteriami i nie zanieczyszczać środowiska? Wystarczy, że zamiast gotowych środków czyszczących zastosujemy naturalne, domowe preparaty. Oto lista produktów, które świetnie się sprawdzą w roli ekologicznych detergentów.

Ocet




W wielu domach ocet jest stosowany do czyszczenia łazienek i usuwania trudnych zanieczyszczeń. To bardzo dobrze, bo ocet to jeden z najsilniejszych naturalnych środków dezynfekujących i odkażających. Ocet przed użyciem należy rozcieńczyć wodą, w stosunku 2:1. Doskonale nadaje się do usuwania pleśni, mycia zagrzybionych miejsc i wywabiania tłustych plam. Będzie przydatny do usuwania kamienia w wannach i umywalkach oraz osadu z mydła, w których żyje mnóstwo bakterii. Nie należy obawiać się, że ostry zapach octu będzie się utrzymał w mieszkaniu przez długi czas – zwykle ulatnia się już po kilku minutach. Wbrew pozorom ocet pomaga pozbyć się nieprzyjemnych  zapachów.


Cytryna





Ma właściwości podobne do octu – również jest doskonałym środkiem bakteriobójczym, lecz działa nieco i łagodniej i ma delikatnie działanie rozjaśniające, więc z łatwością usuwa przebarwienia i trudne plamy. Z powodzeniem można jej używać do dezynfekcji sprzętów kuchennych: noży, desek do krojenia, sztućców, a nawet do odkażania zmywarki i zlewozmywaka. Pomaga dokładnie oczyścić metalowe lub srebrne przedmioty, a także przywraca im ładny połysk. Nadaje się także do polerowania drewnianych podłóg i mebli.


Soda oczyszczona





Jest bardzo wszechstronnym środkiem czyszczącym i odkażającym. Stosuje się ją do mycia różnorodnych powierzchni, doczyszczania przypalonych lub rdzewiejących naczyń lub sprzętów kuchennych . Można używać jej także do prania niektórych tkanin – świetnie usuwa tłuste plamy, jest tańszym i bardziej ekologicznym zamiennikiem chlorowego wybielacza. Soda jest bardzo pomocna w niwelowaniu brzydkich zapachów, szczególnie z lodówki.

Sól kuchenna





Sól wykorzystana w nietypowy sposób może być bardzo pomocna w oczyszczaniu domu. Dzięki swoim właściwościom ściernym sól doskonale nadaje się do szorowania przypalonych garnków, patelni i piekarników, a także do usuwania ze szklanek i kubków ciemnego nalotu z kawy czy herbaty.  Bardzo dobrze wywabia z tkanin plamy z wina lub soków. Soli wymieszanej z odrobioną soku z cytryny możemy używać do czyszczenia powierzchni zapleśniałych lub zagrzybionych. Niewiele osób wie, że soli kuchennej zmieszanej  z sodą oczyszczoną i sokiem z cytryny można używać do udrażniania rur i odpływów -  wystarczy wlać mieszkankę i zalać wrzącą wodą.



Pamiętajcie, aby zawsze, nawet po takim ekologicznym sprzątaniu, dokładnie UMYĆ RĘCE!


Życzymy powodzenia w przedświątecznych porządkach. :) 



Brak komentarzy :

Prześlij komentarz