środa, 5 listopada 2014

Brudne pieniądze zagrożeniem dla czystych rąk


Każdy z nas robi zakupy. Nawet kilka razy dziennie dotykamy monet i banknotów. Badania dowodzą, że na pieniądzach znajduje się tysiące niebezpiecznych dla zdrowia bakterii i zarazków. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak brudnymi pieniędzmi płacimy każdego dnia.


Niektóre z walut maja większą tendencję do gromadzenia na swojej powierzchni mikroorganizmów, a inne mniejszą. Najbardziej podatną na przyciąganie bakterii i zatrzymywanie ich na swojej powierzchni walutą jest frank szwajcarski.



Jeśli chodzi o zabrudzenie banknotów różnymi zanieczyszczeniami - waluta też ma znaczenie. Związane jest to między innymi z rodzajem papieru, z jakiego wykonany jest banknot i podatnością na utrzymywanie wilgoci. 

Według  badań naukowców z Oxfordu najbrudniejszymi walutami są: korona duńska, wykryto na niej aż 40226 bakterii i korona szwedzka z 39600 rodzajami bakterii na powierzchni. Najczystszą zaś walutą jest euro - 11000 bakterii. Średnie zabrudzenie europejskich banknotów i monet wynosi 26 tys. zarazków. Funt brytyjski ma ich 18200.

Bakterie i zarazki na pieniądzach mogą przyczyniać się do różnych chorób układu pokarmowego, trądziku a nawet grypy. Pieniądze są siedliskiem także dla innych niż bakterie mikrobów, w tym dla wspomnianego już wirusa grypy. Dane opublikowane na łamach czasopisma naukowego „Applied and Environmental Microbiology”, mówią, że wirus grypy może przeżyć nawet 17 dni na banknocie!

Dlatego bardzo ważne jest aby po zakupach lub styczności z banknotami i monetami dokładnie umyć ręce. Dobrym sposobem ochrony przed bakteriami i mikrobami znajdującymi się na pieniądzach jest też używanie chusteczek nawilżonych.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz