poniedziałek, 17 listopada 2014

Ku przestrodze, czyli o Bąblowicy słów klika

Zobacz, czym ryzykujesz zaniedbując prawidłową higienę rąk!



Choć teoretycznie wszyscy wiemy, że mycie rąk jest bardzo ważne w profilaktyce zdrowotnej, to praktyka pokazuje coś zupełnie innego – w Polsce co czwarta kobieta i co drugi mężczyzna nie myją rąk po wyjściu z toalety, co ósmy Polak nie myje rąk przed posiłkiem, a co piąty po powrocie do domu! W takiej sytuacji zwykłe podanie komuś dłoni, trzymanie podręczy w tramwaju lub autobusie, noszenie koszyka w supermarkecie czy dotykanie klamki lub przycisków w windzie może skończyć się bardzo poważną chorobą zakaźną.


Bąblowica jest jedną z najgroźniejszych chorób, jakimi możemy zarazić się poprzez nieprawidłową higienę dłoni.

Jest to choroba wywoływana przez niezwykle niebezpiecznego  tasiemca – bąblowca. Jaja bąblowca przenosi się przez kał dzikich i niektórych domowych zwierząt. Do zakażenia dochodzi w sposób typowy dla chorób pasożytniczych, czyli poprzez połknięcie jaja tego pasożyta. Larwy bąblowca zagnieżdżają się w najważniejszych narządach wewnętrznych człowieka, najczęściej w wątrobie, płucach albo mózgu, gdzie przez lata rozmnażają się i atakują inne narządy. Wokół zainfekowanych miejsc tworzą torbiele, które powiększając się, wywierają nacisk na sąsiadujące narządy i tkanki.
Bąblowica nawet przez  10-15 lat może przebiegać w sposób bezobjawowy, a jeśli  występują objawy, to najczęściej przybierają postać ostrych wymiotów i silnego, dokuczliwego kaszlu. Jest to choroba niezwykle trudna do wykrycia i leczenia, jej objawy są mylone z innymi chorobami, nawet z różnego typu nowotworami. Prawidłowa diagnoza ma miejsce najczęściej wtedy, kiedy dojdzie już do pęknięcia torbieli. Niestety, zdecydowana większość przypadków zachorowań na bąblowicę kończy się śmiercią.

Ochrona przez zakażeniem jest banalnie prosta – myjcie ręce! Aby uchronić się przez bąblowicą należy pamiętać, aby umyć ręce w sytuacjach, gdy:
  • ·         mieliśmy kontakt z psami lub kotami, a w szczególności bezpańskimi!
  • ·         zrywaliśmy owoce leśne bezpośrednio z runa (nie wolno jeść też nieumytych owoców).
  • ·         wróciliśmy z leśnej wycieczki lub długiego przebywana na "łonie natury".
  • ·         nasze dłonie miały kontakt z glebą.



Brak komentarzy :

Prześlij komentarz