niedziela, 30 listopada 2014

Kiedy nie ma wody...



Mycie rąk jest bardzo ważne dla zdrowia. Zapobiega wielu chorobom takim jak bąblowica, tasiemczyca, toksokaroza czy giardioza. Powszechnym sposobem na pozbycie się zarazków z rąk jest mycie ich mydłem i ciepłą wodą przez 20 sekund. Pozwala to na zmniejszenie około 90 % bakterii. Jednak co zrobić gdy nie mamy w pobliżu wody? 

 

http://instagram.com/myjemyrece/



Jest wiele metod na dbanie o czystość rąk bez używania wody. W dobrze rozwiniętych krajach pod względem ekonomicznym, gospodarczym i kulturowym najczęściej stosuje się żele antybakteryjne lub chusteczki nawilżające. W szybki sposób usuwają zarazki, natłuszczają i nawilżają skórę. Ich dodatkowym atutem jest szybkie wysychanie oraz brak uczucia lepkości. Możemy je stosować w różnego rodzaju podróżach, długich spacerach itp. Są łatwym i szybkim rozwiązaniem na pozbycie się brudu z rąk kiedy nie ma w pobliżu wody.

Warto zaznaczyć, że istnieją kultury, które nie używają wyżej podanych środków do higieny. Najczęściej stosują naturalne rozwiązania. Przykładem tego jest plemię Himba zamieszkujące Afrykę. Członkowie plemienia Himba dbają o czystość używając tłuszczu zwierzęcego z orchą. Innym przykładem są Indianie, którzy zastępują mydło miąższem z agawy lub aloesu. U Eskimosów natomiast stosuje się łój zwierzęcy bądź tran, który po nałożeniu jest wcierany szorstkim materiałem.

Często do higieny używa się również syropu klonowego lub algi morskie. Kolejnymi środkami są węgiel drzewny lub popiół. W zależności od danej kultury i warunków przyrodniczych do popiołu dodaje się np. owoce lub zioła. U hinduskich ascetów, którzy się nie myją to właśnie popiół stanowi formę oczyszczenia. 

http://instagram.com/myjemyrece/


Ta różnorodność sposobów dbania o higienę podkreśla jak bardzo ważna jest troska o czystość i zapobieganie rozprzestrzenianiu się bakterii. Najbardziej na różnego rodzaju zarazki narażone są nasze ręce. Dlatego to im należy poświęcić najwięcej uwagi w codziennym przestrzeganiu czystości. Warto wspomnieć, że jeżeli nie mamy dostępu do wody lub innych środków czystości to ważne, aby nie dotykać rękami ust i twarzy. Kontakt brudnych rąk z naszymi ustami spowoduje rozprzestrzenianie się bakterii wewnątrz organizmu, co skutkuje dodatkowymi dolegliwościami. Aczkolwiek to rozwiązanie nie usprawiedliwia zapominania o higienie. 


Myjmy ręce często i dokładnie.


Monika Szwankowska









Żródła:
http://www.poradnikzdrowie.pl/szukaj/Choroby%20brudnych%20r%C4%85k

http://www.rossnet.pl/skarb/artykul,jakie-sa-choroby-brudnych-rak,323
http://www.focus.pl/czlowiek/mycie-bez-mydla-11110?strona=2
http://kobieta.onet.pl/zdrowie/profilaktyka/kiedy-obowiazkowo-trzeba-myc-rece-jak-dlugo-to-robic-i-jakimi-srodkami/hggph

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz