sobota, 8 listopada 2014

Zimne dłonie? Warto się nad tym zastanowić!



Wiele osób ma problem z zimnymi dłońmi. Nie jest to w sumie nic nadzwyczajnego, bo przez kończyny, czy to są dłonie czy stopy, ucieka najwięcej ciepła z naszego organizmu. Zimne dłonie często są po prostu oznaką nieodpowiedniego ogrzania naszych kończyn, zwłaszcza w zimne jesienne i zimowe dni, które niestety zagościły już na dobre w tym roku. Będąc na dworze logiczną rzeczą jest, że ręce mogą być nieodpowiednio ogrzane i dlatego są zimne. Jednak co wtedy, kiedy nasze ręce w temperaturze pokojowej nadal są zimne? Jeszcze więcej dawać nam może do myślenia, kiedy latem przy temperaturach +20 stopni nasze dłonie również są zimne. Naprawdę warto się zastanowić, czy oby na pewno zimne dłonie to po prostu nasza cecha charakterystyczna, czy może skutek naszych codziennych czynności/przeżyć czy objaw poważnej choroby. 


Co może być przyczyną zimnych dłoni? 
Często w naszym życiu codziennym napotykamy wiele stresów związanych z pracą, zajęciami na uczelni czy osobistymi przeżyciami. Stres ma działanie pozytywne jak i negatywne, ale niestety niepokój, strach czy napięcie psychiczne przyczyniają się do powstania zaburzeń krążenia, uczucia chłodu w dłoniach, jak również do ogólnego marznięcia. Dlatego też problem z zimnymi dłońmi najczęściej mają osoby nerwowe i delikatne, które łatwo poddają się sytuacjom stresowym. 

Kolejnym powodem może być mała aktywność fizyczna, czyli siedzący tryb życia i praca przy komputerze. Nie raz zaobserwowaliście pewnie, że ręka, która operuje myszką komputera jest zimna, a ta druga już niekoniecznie. Jest to sprawka słabego krążenia. To właśnie nadgarstki źle znoszą taką pracę. Dlatego przy długiej pracy przy komputerze warto zrobić sobie co jakiś czas parę minut przerwy, rozruszać się, zrobić szybki masaż dłoni i oczywiście umyć ręce! 

Za słabe krążenie również często odpowiadają zbyt ciasne bransoletki, rękawiczki, a w przypadku stóp zbyt uciskające skarpetki czy rajstopy. Wystarczy unikać rzeczy, które zbyt uciskają nasze ciało, a problem może zostać rozwiązany. Ciekawe jest, że na problem zimnych dłoni częściej narażeni są palacze. Spowodowane jest to tym, że wciąganie nikotyny powoduje automatycznie skurcz naczyń krwionośnych, a to z kolei powoduje, że nogi i ręce stają się chłodniejsze. 

Wychłodzeniu kończyn, ale i ogólnemu nasilonemu uczuciu zimna, sprzyja także niedokrwistość, nazywana anemią. Często towarzyszą jej i inne objawy takie jak nadmierne zmęczenie, bladość skóry, kołatanie serca, słabe włosy i paznokcie. Objaw Raymunda jest kolejną z poważniejszych chorób zimnych dłoni. Choroba ta charakteryzuje się napadowymi zaburzeniami ukrwienia palców dłoni (rzadziej stóp) pod wpływem niskiej temperatury. Może on występować samoistnie, bez dostrzegalnej przyczyny, jednakże częściej jest objawem towarzyszącym poważnym chorobom ogólnoustrojowym. Objaw Raymunda polega na gwałtownym kurczu naczyń dłoni. Powoduje to zblednięcie i zasinienie palców pod wpływem chłodu, a następnie – w trakcie ich ocieplenia – skóra dłoni i palców ulega nadmiernemu przekrwieniu.
Za zimne dłonie odpowiadać może również niskie ciśnienie krwi lub niedobór żelaza w organizmie. 

Niewątpliwie należy wyeliminować wszystkie potencjalne przyczyny zimnych dłoni. Przede wszystkim ruch! Gimnastyka poranna, ćwiczenia rozgrzewające w ciągu dnia, regularne ćwiczenia na siłowni czy chociażby jogging mogą skutecznie wyeliminować problem zimnych dłoni. Zalecane jest stosowanie kompleksowych witamin, żelaza i odpowiedniej diety. Pamiętajcie również o odpowiednim ubieraniu się, ciepłych rękawicach i butach w mroźne dni, które zbliżają się do nas wielkimi krokami. Pamiętajcie, że warto również zgłościć się do lekarza na konsultację żeby uniknąć, bądź w porę zdiagnozować chorobę.

Czyste ręce i zdrowe życie to podstawa, dlatego zadbaj o swoje zdrowie i zbadaj przyczynę zimnych dłoni :)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz