poniedziałek, 10 listopada 2014

Gdyby nagle zabrakło wody… Co byście zrobili?

Mając na co dzień bieżącą wodę w kranie i czystą wodę w butelce jak często zastanawiasz się, ile ludzi na świecie właśnie umiera z pragnienia? 

 



W cywilizowanym świecie czysta woda jest tak powszechna, że aż niewyobrażalne jest jakby nagle miałoby nam jej zabraknąć. Codziennie zużywamy kilkanaście litrów wody spożywając ją, myjąc naczynia, robiąc pranie, biorąc kąpiel... Większość z nas nawet nie zastanawia się,  jak wielkie mamy szczęście, że mamy swobodny dostęp do wody, gdy prawie jedna ósma mieszańców naszego globu boryka się z problemami takimi jak pragnienie czy choroby wywołane brakiem dostępu do czystej, bieżącej wody.  


Największy problem z dostępem do czystej wody mają kraje trzeciego świata, do których należą kraje głównie Afryki czy Azji. Statystki dotyczące chorób spowodowanych przez brak dostępu do czystej, pitnej wody są przerażające, przy czym dotyczą one głównie noworodków i dzieci. Liczba zgonów wśród dzieci poniżej 5 roku życia sięga prawie 2 tysięcy dziennie. Zgony te spowodowane są głównie przez biegunki i inne choroby, wywołane spożyciem zanieczyszczonej wody, brakiem dostępu do wody oraz urządzeń sanitarnych. Choroby wywołane wśród mieszkańców trzeciego świata również spowodowane są niedostateczną higieną, gdzie bakterie i wirusy rozmnażają się zbierając swoje żniwo. Oprócz biegunki do innych chorób spowodowanych zanieczyszczoną wodą i niedostateczną higieną, przez które umiera ponad miliard osób na świecie zalicza się również cholerę, dur brzuszny czy polio.

Według UNICEF na całym świecie bez dostępu do wody pitnej żyje aż 783 mln osób (119 mln w Chinach, 97 mln w Indiach, 66 mln w Nigerii, 36 mln w Demokratycznej Republice Konga, a 15 mln w Pakistanie). Niestety statystyki dotyczące liczby ludności mającej dostęp do urządzeń sanitarnych są jeszcze gorsze.
 
Niepokojące jest równie to, że woda jest surowcem, którego niestety może zabraknąć każdemu z nas. Wykorzystując wodę na co dzień nie wyobrażamy sobie tego, że woda jest surowcem, którego ubywa. Nasza planeta nazywana jest  błękitną planetą z powodu mórz i oceanów, które pokrywają prawie  trzy czwarte naszej planety. Jednak woda na Ziemi jest słona i zaledwie 3% zasobów stanowi woda słodka, której 70% uwięzione jest w lodowcach. Oznacza to, że woda dostępna do picia to zaledwie 1% światowych zasobów wodnych. Poza tym, kolejne społeczeństwa tracą dostęp do wody pitnej poprzez globalne ocieplenie, które powoduje susze i powodzie, ale również zanieczyszczenie środowiska naturalnego, gdzie niemal połowa największych rzek na świecie jest poważnie zatruta lub zagrożona wyschnięciem. 

Z racji tego, że żyjemy w cywilizowanym świecie, gdzie mamy dostęp do bieżącej, czystej wody powinniśmy pamiętać przede wszystkim, aby rozsądnie używać wody, gdyż jedna ósma mieszkańców naszej planety tego przywileju niestety nie posiada. 

Z racji tego, że mamy dostęp do wody i urządzeń sanitarnych szczególnie dbajmy o higienę i nasze zdrowie. Mamy możliwość uchronić się przez bakteriami i wirusami, w przeciwieństwie do tych dzieci z krajów trzeciego świata.  

Pamiętajmy więc, aby regularnie i dokładnie myć ręce, gdyż brak odpowiedniej higieny prowadzić może do poważnych chorób.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz